Kocaelili Hanımlar da “Verimli Enerji” dedi

Enerji Hanım’ın Türkiye turunda beşinci durağı Kocaeli

Kocaelili hanımlar da “verimli enerji” dedi

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, enerji verimliliğinin altıncı büyük enerji kaynağını hatırlatarak, sadece evlerde alınacak tedbirlerle yılda 4 milyar Türk Lirası tasarruf sağlanacağını, söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi olan Enerji Hanım” bu Türkiye turuna devam ediyor. Bu hafta sonu Kocaeli Sabancı Kültür Merkezi’nde kadınların karşısına çıkan Enerji Hanım, her kesin bildiği ancak uygulamayı ihmal etiği konuları hatırlattı. Basit tedbirler ile evlerde bir yılda bir çeyrek altın değerinde tasarruf sağlanacağını hatırlatan Enerji Hanım, ülke kazancının ise 4 milyar TL olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da destek verdiği projeyi Enerjiyi verimli kullanma bilincini ülke geneline yaymak amacıyla yola çıkan Enerji Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar ise yaptığı konuşmada Evlerin ekonomisti olarak gördükleri kadınlarımıza güvendiklerini, onlarla başlanan bu projenin ülke geneline dalga dalga yayılacağını söyledi. Enerji Verimliliği Derneği Başkan Vekillleri Şafak Müderrisgil ve Ali Kibar, Kocaeli Şube Başkanı Ali Fuat Eyüboğlu, AK Parti MKYK Üyesi Ayşe Bahçecik’in de katıldığı eğitim programına Kocaelili kadınlar büyük ilgi gösterdi. Salonun tamamen dolduğu etkinlikte hanımlara seslenen İbrahim Çağlar şunları söyledi:

“ Önce bir anket çalışması yaptık. 20 ilde, 2 bin 929 kadına ulaştık. Evlerinde elektrikli ev aletlerinin bilinçli kullanılıp kullanılmadığını sorduk. Sonrasında Ankara’da 5 faklı ilçede 5 farklı haneye birer ölçüm cihazı taktık. Her hanedeki elektrikli ev aletlerine enerji monitörü yerleştirerek, evde tüketilen toplam enerji miktarı ile aletlerin anlık tüketimlerini veri bankasına yükledik. Sonuçta hanelerin Enerji Hanım projesindeki bilinçlendirme çalışmalarından önceki ve sonraki tüketim alışkanlıklarını detaylı olarak raporladık. Ve sadece bu yöntemle yıllık 4 milyar Türk Lirası kazanacağımızı gördük. İlk eğitim çalışmamızı Kayseri de, başlattık. Ardından, Denizli, Konya, Bursa ve şimdi de Kocaeli’deyiz. Toplantılarımıza katılan tüm hanımların iletişim bilgilerini alıyoruz. Daha sonra arkadaşlarımız onlarla görüşüp sonuçları alacaklar. Kısa bir süre sonra yatığımız çalışmaların sonum meyvelerini toplamaya başlayacağız. Haziran ayına kadar toplam 20 ilde eğitim programlarını sürdüreceğiz”.

Enerji Hanım, Kocaelili hanımların enerji bilincine hayran kaldı

Açış konuşmalarının ardından Kocaelili kadınlarla bir araya gelen Enerji Hanım, önce hanımlara evlerde enerji verimliliği konusunda bazı sorular sorarak mini bir sınav yaptı. Ardından, çok küçük önlem ve uygulamalarla hem ailenin hem de ülkenin kaynaklarında israfın nasıl önleneceği konusunda örnekler verdi. Kadınların enerjiyi verimli kullanma konusundaki bilincine hayran kaldığını belirten Enerji Hanım, salonu dolduran tüm hanımlara kendilerini alkışlattı.

Eğitim programının ardından toplantıya katılanlar arasında yapılan çekilişle Buzdolabından çamaşır makinesine, elektrik süpürgesinden mutfak robotuna kadar 20 adet hediye, çekilen kura ile sahiplerini buldu. Kazananlar hediyelerini Enerji Verimliliği Derneği Genel Yardımcısı Şafak Müderrisgil’in elinden aldılar.

Kocaelili Hanımlar da “Verimli Enerji” dedi
1 oy, 5.00 ortalama (100% oy oranı)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir