Etiket arşivi: hanım

Trabzon’un enerjisi, “Enerji Hanım” ile buluştu

Trabzon’un enerjisi, “Enerji Hanım” ile buluştu

Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, Enerji Enerji Hanım kampanyası kapsamında ülkemizi kuzeyden güneye doğudan batıya dolaşarak enerji verimliliği konusunda toplum bilincini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

Sadece evlerde alınacak basit tedbirlerle yılda 4 milyar Türk Lirası tasarruf yapmak mümkün. Ülkeye 4 milyar katkı sağlarken, hanelere yansıması ise yılda bir çeyrek altın. Maddi katkının yanında, ülkenin dışa bağımlılığının azaltılması, dünyada kısıtlı olan enerji kaynaklarının akıllı ve verimli kullanılması ve gelecek nesillere bırakacak bir mirasın olması, bu basit tedbirleri uygulama sonucunda kazanılacak olan.

Türkiye genelinde her kesimi kapsayan büyük bir projenin başlangıcı olan Enerji Hanım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da başından itibaren destek verdiği projeyi uygulama görevinin üstlenen Enerji Verimliliği Derneği, 20 ilde kadınlarla bir araya gelerek projenin önemini anlatıyor.

Enerjiyi verimli kullanma bilincini ülke geneline yaymak amacıyla yola çıkan Enerji Hanım Projesi’nin 11’inci durağı, denizinin, doğasının ve insanlarının enerjisiyle hafızalarda yer eden Trabzon oldu. Hamamcızade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde Trabzonlu kadınlarla bir araya gelen Enerji Hanım, kadınların öncülük ettiği projenin başarısını bir kez daha ortaya koydu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun da katılarak bir konuşma yaptığı Enerji Hanım Eğitim Programı’nın açılışında konuşan Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, Trabzonlu kadınlara projenin önemini anlattı. “Enerji verimliliğine yönelik bir proje olan Enerji Hanım kampanyası kapsamında ülkemizi kuzeyden güneye doğudan batıya dolaşarak enerji verimliliği konusunda toplum bilincini yaygınlaştırmaya çalışıyoruz ve bundan da büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Enerjide sürdürülebilirliğin sağlanması, enerji ithalatının ve dışa bağımlılığının azaltılması, enerji maliyetlerinin ülke bütçesi içindeki payının düşürülmesi ve iklim değişikliği ile mücadele için tüm kesimlere önemli sorumluluklar düştüğünü belirten Dr. Neslihan Yüksel şunları söyledi:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ülke genelinde enerjiyi verimli kullanmayı teşvik etmek amacıyla birçok faaliyetler düzenlenmekte. Konutlarda, sanayide, ulaştırmada ve tarımda enerji verimliliği çalışmaları tüm hızıyla sürüyor ve önümüzdeki günlerde sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi daha da ivme kazanacak. Bu çalışlarımızdan bir tanesi de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ile birlikte sürdürdüğümüz Enerji Hanım Projesi’dir. İlk eğitim programını Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanımız sayın Taner Yıldız ile birlikte Kayseri’de başlattık. Bugün Trabzon’dayız. Trabzon 11. ilimiz. Bugüne kadar dolaştığımız tüm illerde siz kadınların yoğun ilgisini gördük. Bu da projemizin ne kadar doğru ve başarılı olduğunun bir göstergesidir. Kadınlarımız her konuda olduğu gibi enerji verimliliğinde de başarılı olacaklardır. Kadınlarımızın bu projeyi başarmasının sonucu ise hanelerde yılda bir çeyrek altın, ülke genelinde ise yılda 4 milyar liralık tasarruftur. Bu parayla 1000 adet okul ya da 200 tane tam teşekküllü hastane yapılabilir. Gereksiz yanan bir elektrik lambasını söndürerek, tasarruflu ampulleri tercih ederek ve elektrikli ev aletlerini doğru kullanarak, ailemizin ve ülkemizin refah seviyesini artırabiliriz”

Açılış konuşmalarının ardından sahneye çıkan Enerji Hanım karakterini canlandıran sanatçı Süeda Çil, Trabzonlu hanımlara evlerde enerji verimliliği konusunda bazı sorular sorarak mini bir sınav yaptı. Daha sonda Enerji Hanım, çok küçük önlem ve uygulamalarla hem ailenin hem de ülkenin kaynaklarında israfın nasıl önleneceği konusunda örnekler verdi. Eğitim programının ardından toplantıya katılanlar arasında yapılan çekilişle Buzdolabından çamaşır makinesine, elektrik süpürgesinden mutfak robotuna kadar birçok enerjiyi verimli tüketen ürünleri kazanan talihliler belli oldu. Toplantının ardından kazananlara hediyelerini Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel verdi.

Enerji Hanım’ın 10. Durağı Peygamberler Şehri Şanlıurfa Oldu

Şanlıurfalı hanımlar yemek yapmayı da iyi biliyor, tasarruf yapmayı da…

Enerji Verimliliği Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi Emir Eren, sadece evlerde alınacak tedbirlerle yılda 4 milyar Türk Lirası tasarruf sağlanacağını, sanayi, ulaştırma ve yalıtımda verimlilikle birlikte bu rakamın 15 Milyar Türk Lirası’nı bulacağını söyledi.

Enerjiyi verimli kullanma bilincini ülke geneline yaymak amacıyla yola çıkan Enerji Hanım, Şanlıurfa’da kadınlarla bir araya geldi. Eski Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlik adeta izdihama neden oldu. yoğun ilgi gösterdiği eğitim programında neşeli anlar da yaşandı. Enerji Hanım’ın, Şanlıurfalı hanımların yemeği fırına verip, komşuya gittiği rivayetinin doğru olup olmadığını sorduğu Şanlıurfalı hanımlar, “Şanlıurfalı Hanımlar yemek yapmayı da iyi bilir tasarruf yapmayı da” cevabını verdiler.

Ekonomiye 4 milyar Liralık katkı kadınların elinde

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman’ın da katıldığı eğitim programının açış konuşmasını yapan Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Emir Eren, Enerji Hanım’ın Türkiye genelinde her kesimi kapsayan büyük bir projenin başlangıcı olduğunu söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi olan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da destek verdiği projeyi uygulama görevinin üstlendiklerini ifade eden Eren, kadınları evin ekonomisti olarak gördüklerini bu nedenle ilk olarak Enerji Hanım ile yola çıktıklarını vurguladı.

20 ilde 2 bin 929 kadına sorduk, ondan sonra yola çıktık

Projeye başlamadan önce 20 ilde, 2 bin 929 kadını kapsayan bir anket çalışması yaptıklarını açıklayan Eren, “Kendilerine evlerinde elektrikli ev aletlerinin bilinçli kullanılıp kullanılmadığını sorduk. Sonrasında Ankara’da 5 faklı ilçede 5 farklı haneye birer ölçüm cihazı taktık. Her hanedeki elektrikli ev aletlerine enerji monitörü yerleştirerek, evde tüketilen toplam enerji miktarı ile aletlerin anlık tüketimlerini veri bankasına yükledik. Sonuçta hanelerin Enerji Hanım projesindeki bilinçlendirme çalışmalarından önceki ve sonraki tüketim alışkanlıklarını detaylı olarak raporladık. Ve sadece bu yöntemle yıllık 4 milyar Türk Lirası kazanacağımızı gördük. Bu da bize projenin başarılı olacağının sinyallerini verdi” diye konuştu.

İlk eğitim çalışmasına Kayseri de başlattıklarını belirten Emir Eren, “Denizli, Konya, Bursa, Kocaeli, Van, Edirne, Malatya ve Kars’ın ardından peygamberler şehri güzel Şanlıurfa’da sizlerle birlikteyiz. hanımlar ile verimliliği konuşup tartışıyoruz. Katılımın güzel olması projeye olan inancımızı ve moralimizi yükseltiyor. “dedi.

Enerji Hanım’ın soruları Şanlıurfalı kadınlara kolay geldi

Daha sonra Şanlıurfalı kadınlarla bir araya gelen Enerji Hanım karakterini canlandıran sanatçı Süeda Çil, önce Şanlıurfalı hanımlara evlerde enerji verimliliği konusunda bazı sorular sorarak mini bir sınav yaptı. Toplantıya katılan kadınların büyük çoğunluğu sorulara doğru cevap vererek enerji verimliliği konusunda başarılı not aldılar. Daha sonda Enerji Hanım, çok küçük önlem ve uygulamalarla hem ailenin hem de ülkenin kaynaklarında israfın nasıl önleneceği konusunda örnekler verdi. Eğitim programının ardından toplantıya katılanlar arasında yapılan çekilişle Buzdolabından çamaşır makinesine, elektrik süpürgesinden mutfak robotuna kadar birçok enerjiyi verimli tüketen ürünleri kazanan talihliler belli oldu. Toplantının ardından kazananlara hediyelerini Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Emir veren ve Eşi İrem Eren birlikte verdiler.

Karslı Kadınlar Salona Sığmadı Enerji Verimliliğinde Tam Not Aldı

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkan Vekili Ali Kibar:

“Enerjimizi akıllı kullanmalıyız”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi “Enerji Hanım”ın dokuzuncu durağı Kars oldu. Enerji Verimliliği Derneği’nin koordinasyonuyla gerçekleştirilen eğitim programına Karslı kadınlar büyük ilgi gösterdi. Katılımcıların büyük çoğunluğu programı ayakta izledi.

Kars Valisi Eyüp Tepe ve Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’un da katıldığı programın açış konuşmasını yapan Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ali Kibar, enerji kaynaklarının akıllı şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin enerji tüketiminin gün geçtikçe arttığına dikkati çeken Kibar, enerjinin verimli şekilde kullanılması için yola çıktıklarını ifade ederek, “Bizler kadınlarımızı evin ekonomisti olarak değerlendiriyoruz. Kadınlarımız aracılığıyla toplumumuzun her katmanına ulaşarak enerji verimliliği konusunda bilinç oluşturma gayreti içindeyiz” diye konuştu.Kibar, proje kapsamında kadınlara yönelik, enerjinin verimli kullanılması konusunda anket yaptıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:
“Ülke genelinde bugün 9’uncu programımızı gerçekleştiriyoruz. Dernek olarak 20 ilimizde toplamda 20 bin kadınımıza kampanyayla ilgili mesajlarımızı ulaştırma hedefindeyiz. Amacımız kullanılan enerjiyi daha etkin, daha verimli ya da daha akıllı kullanarak bu tasarrufu sürdürülebilir şekilde sağlayabilmek ve ileri ki nesillere aktarmaktır. Sizin yapacağınız ufak tasarruflar, atacağınız ufak adımlar, çok daha büyük hedeflerin ve ülkemiz için de ileriye yönelik tasarrufların oluşumuna imkan sağlayacaktır.”

Karslı hanımlar salona sığmadı

Açış konuşmalarının ardından sahneye gelen Enerji Hanım, Malatyalı kadınlar tarafından coşkuyla karşılandı. Katılımcıların bir bölümünün ayakta izlediği programda Enerji Hanım, kadınlara hem ev bütçesine katkı sağlamak, hem de ülke kaynaklarını verimli kullanmanın püf noktalarını anlattı. Eğitim programının ardından toplantıya katılan kadınlar arasında yapılan çekiliş sonucunda bulaşık makinesinden buzdolabına, elektrik süpürgesinden ütüye varan çeşitli elektrikli ev aletleri hediye edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Malatya’da kadınlara seslendi

Verimlilik yatırımının maliyetini tasarruf amorti edecek

Enerji verimliliği bilincini ve tasarrufu kadınlara anlatmak üzere yola çıkan Enerji Hanım” sekizinci durağı olan Malatya’da kadınlarla buluştu. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açış konuşmasını yaptığı Enerji Hanım Malatya Eğitim programına kadınların ilgisi yoğun oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptığı konuşmada ilk aşamasını kadınlarla başlattıkları projenin gördüğü ilgiden memnun olduklarını söyledi. Sadece evlerdeki küçük uygulamalarla ülkenin yılda 4 milyar liralık tasarruf sağlanacağını kaydeden Bakan Yıldız, sanayide ve ticarette verimlilik, binalarda verimlilik ve sokaklarda enerji verimliliği uygulaması ile bu rakamın 15 milyar liraya çıkacağını söyledi. Bakan Yıldız, ülke genelinde cadde, sokak ve parklarda tasarruflu ampul kullanılmasını destekledikleri belirterek, “Dönüşümün maliyeti var. Ancak sağlanacak tasarruf ile bu kısa sürede kendisini amorti edecektir” dedi.

Bin okul 200 tam teşekkülü hastane

Enerji Verimliliği Derneği Başkan Vekili Adnan Ulubaş da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin enerjisini verimli kullanması gerektiğini söyledi. Ulubaş, sadece Enerji Hanım ile sağlanacak tasarruf ile bin adet okul, 200 tane tam teşekküllü hastane yapılabileceğini söyledi. Enerji Hanım projesinin geniş çaplı araştırmalar sonucunda ortaya çıktığını kaydeden Ulubaş, “ Bizim amacımız enerji tasarrufu yapın, enerji kullanmayın demek değil. Biz enerjiyi akıllı ve verimli kullanalım diyoruz” dedi. .

Kadınlar erkeklere de verimliliği öğretecek

AK Parti Malatya Millet Vekili Öznur Çalık ise yaptığı konuşmada, kadınların üzerine büyük yük ve sorumluluk düştüğünü kaydetti. Kadınların elini attığı her işi başardığına vurgu yapan Çalık, “İnanıyorum bunu da başaracağız. Herkes tasarruf, evlerin mühendisleri olan bizler bunu uygulatacağız, eşlerimize çocuklarımıza da öğreteceğiz” diye konuştu.

Enerji kaynakları sınırsız değil, verimli kullanmak lazım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Daire Başkanı ve Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerji talebinin hızlı bir biçimde artığını vurgulardı. Yüksel “Türkiye’nin enerji tüketimi son 10 yılda yüzde 50’ye yakın artış gösterdi. Enerji talebi gelecek 10 yılda bir bu kadar artacak. Oysa enerji kaynakları sınırsız değil. Bu açıdan bakacak olursak, enerjiyi verimli kullanmanın önemi daha iyi anlaşılıyor. Verimliliğin getireceği tasarruf ülkemize çok önemli kazanım sağlayacak” diye konuştu.

Malatyalı hanımlar enerjilerini verimli kullanıyor

Açış konuşmalarının ardından sahneye gelen Enerji Hanım, Malatyalı kadınlar tarafından coşkuyla karşılandı. Katılımcılara keyifli anlar yaşatan ve neşesiyle ortamı ısıtan enerji Hanım, kadınlara hem ev bütçesine katkı sağlamak, hem de ülke kaynaklarını verimli kullanmanın püf noktalarını anlattı. Eğitim programının ardından toplantıya katılan kadınlar arasında yapılan çekiliş sonucunda 20 kişiye bulaşık makinesinden buzdolabına, elektrik süpürgesinden ütüye varan çeşitli elektrikli ev aletleri hediye edildi.

Kocaelili Hanımlar da “Verimli Enerji” dedi

Enerji Hanım’ın Türkiye turunda beşinci durağı Kocaeli

Kocaelili hanımlar da “verimli enerji” dedi

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, enerji verimliliğinin altıncı büyük enerji kaynağını hatırlatarak, sadece evlerde alınacak tedbirlerle yılda 4 milyar Türk Lirası tasarruf sağlanacağını, söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi olan Enerji Hanım” bu Türkiye turuna devam ediyor. Bu hafta sonu Kocaeli Sabancı Kültür Merkezi’nde kadınların karşısına çıkan Enerji Hanım, her kesin bildiği ancak uygulamayı ihmal etiği konuları hatırlattı. Basit tedbirler ile evlerde bir yılda bir çeyrek altın değerinde tasarruf sağlanacağını hatırlatan Enerji Hanım, ülke kazancının ise 4 milyar TL olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da destek verdiği projeyi Enerjiyi verimli kullanma bilincini ülke geneline yaymak amacıyla yola çıkan Enerji Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar ise yaptığı konuşmada Evlerin ekonomisti olarak gördükleri kadınlarımıza güvendiklerini, onlarla başlanan bu projenin ülke geneline dalga dalga yayılacağını söyledi. Enerji Verimliliği Derneği Başkan Vekillleri Şafak Müderrisgil ve Ali Kibar, Kocaeli Şube Başkanı Ali Fuat Eyüboğlu, AK Parti MKYK Üyesi Ayşe Bahçecik’in de katıldığı eğitim programına Kocaelili kadınlar büyük ilgi gösterdi. Salonun tamamen dolduğu etkinlikte hanımlara seslenen İbrahim Çağlar şunları söyledi:

“ Önce bir anket çalışması yaptık. 20 ilde, 2 bin 929 kadına ulaştık. Evlerinde elektrikli ev aletlerinin bilinçli kullanılıp kullanılmadığını sorduk. Sonrasında Ankara’da 5 faklı ilçede 5 farklı haneye birer ölçüm cihazı taktık. Her hanedeki elektrikli ev aletlerine enerji monitörü yerleştirerek, evde tüketilen toplam enerji miktarı ile aletlerin anlık tüketimlerini veri bankasına yükledik. Sonuçta hanelerin Enerji Hanım projesindeki bilinçlendirme çalışmalarından önceki ve sonraki tüketim alışkanlıklarını detaylı olarak raporladık. Ve sadece bu yöntemle yıllık 4 milyar Türk Lirası kazanacağımızı gördük. İlk eğitim çalışmamızı Kayseri de, başlattık. Ardından, Denizli, Konya, Bursa ve şimdi de Kocaeli’deyiz. Toplantılarımıza katılan tüm hanımların iletişim bilgilerini alıyoruz. Daha sonra arkadaşlarımız onlarla görüşüp sonuçları alacaklar. Kısa bir süre sonra yatığımız çalışmaların sonum meyvelerini toplamaya başlayacağız. Haziran ayına kadar toplam 20 ilde eğitim programlarını sürdüreceğiz”.

Enerji Hanım, Kocaelili hanımların enerji bilincine hayran kaldı

Açış konuşmalarının ardından Kocaelili kadınlarla bir araya gelen Enerji Hanım, önce hanımlara evlerde enerji verimliliği konusunda bazı sorular sorarak mini bir sınav yaptı. Ardından, çok küçük önlem ve uygulamalarla hem ailenin hem de ülkenin kaynaklarında israfın nasıl önleneceği konusunda örnekler verdi. Kadınların enerjiyi verimli kullanma konusundaki bilincine hayran kaldığını belirten Enerji Hanım, salonu dolduran tüm hanımlara kendilerini alkışlattı.

Eğitim programının ardından toplantıya katılanlar arasında yapılan çekilişle Buzdolabından çamaşır makinesine, elektrik süpürgesinden mutfak robotuna kadar 20 adet hediye, çekilen kura ile sahiplerini buldu. Kazananlar hediyelerini Enerji Verimliliği Derneği Genel Yardımcısı Şafak Müderrisgil’in elinden aldılar.

“Bursa’da Enerji Hanım Rüzgarı Esti”

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar Bursa’da kadınlara konuştu:

“Enerji verimliliğine hanım eli değdi, başarı kaçınılmaz”

Sadece evlerde alınacak tedbirlerle yılda 4 milyar Türk Lirası tasarruf sağlanacağını belirten Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, sanayi, ulaştırma ve yalıtımda verimlilikle birlikte bu rakamın 15 Milyar Türk Lirası’nı bulacağını söyledi.

Enerjiyi verimli kullanma bilincini ülke geneline yaymak amacıyla yola çıkan Enerji Hanım, Bursalı hanımlarla buluştu. Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliği Bursalı hanımlar yoğun ilgi gösterdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın eşi Selma Yıldız, Bursa Valisi Şahabettin Harput’un eşi Funda Harput, Ak Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Ak Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın’ın da katıldığı etkinlikte, Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, Başkan Vekili Adnan Ersoy Ulubaş, Yönetim Kurulu Üyeleri Oğuz Satıcı ve Neslihan Yüksel yer aldılar.

Ekonomiye 4 milyar Liralık katkı kadınların elinde

Toplantının açılış konuşmasını yapan Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, Bursa’da dördüncüsü gerçekleştirilen Enerji Hanım eğitim programlarına ilginin kendilerine cesaret verdiğini söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi olan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da destek verdiği projeyi uygulama görevini üstlendiklerini kaydeden Çağlar, bugüne kadar gittikleri dört ilde de gördükleri ilgiden memnun olduklarını söyledi.

Neden Enerji Hanım?

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, projenin ülke genelindeki tüm alanlarda verimliliği teşvik edeceğine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Kadınlarımızı evin ekonomisti olarak değerlendiriyoruz. Ev içerisinde kadınların eğitimci rolünden de yola çıkarak bu projeyi tüm kesimlere yaymak için “Enerji Hanım” ile yola çıktık. Önce bir anket çalışması yaptık. 20 ilde, 2 bin 929 kadına ulaştık. Evlerinde elektrikli ev aletlerinin bilinçli kullanılıp kullanılmadığını sorduk. Sonrasında Ankara’da 5 faklı ilçede 5 farklı haneye birer ölçüm cihazı taktık. Her hanedeki elektrikli ev aletlerine enerji monitörü yerleştirerek, evde tüketilen toplam enerji miktarı ile aletlerin anlık tüketimlerini veri bankasına yükledik. Sonuçta hanelerin Enerji Hanım projesindeki bilinçlendirme çalışmalarından önceki ve sonraki tüketim alışkanlıklarını detaylı olarak raporladık. Ve sadece bu yöntemle yıllık 4 milyar Türk Lirası kazanacağımızı gördük. İlk eğitim çalışmamızı Kayseri de ardından Denizli ve Konya’da gerçekleştirdik. Şimdi Bursa’dayız. Bursalı hanımlar ile verimliliği konuşup tartışıyoruz. Toplantılarımıza katılan tüm hanımların iletişim bilgilerini alıyoruz. Daha sonra arkadaşlarımız onlarla görüşüp sonuçları alacaklar. Kısa bir süre sonra yaptığımız çalışmaların sonucunda meyveleri toplamaya başlayacağız. Kadının elinin değdiği hiç bir işin başarısız olma şansı yoktur. Bu nedenle projemizin başarılı olacağına gönülden inanıyoruz ve siz hanımlardan destek ve cesaret alıyoruz”

Kendimiz ve ülkemizin refah düzeyini artırmak için verimlilik kaçınılmaz

Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel’de kaynakların doğru kullanılmasının tüm insanların görevi olduğuna vurgu yaparak, “Sayın Bakanımız Taner Yıldız’ın belirttiği gibi “verimlilik 6.büyük enerji kaynağımızdır. Hepimizin buna sahip çıkması gerekmekte. Çünkü enerji kaynakları sonsuz ve sınırsız olan bir dünyada yaşamıyoruz. Tüm dünya enerjiyi verimli kullanmanın yollarını arıyor. Biz de bu konuda önemli bir adım attık. Enerji verimliliğini evde, işyerinde ve sosyal hayatımızda bir yaşam biçimi haline getirmek, kendimiz ve ülkemiz için refah düzeyini artırmamız ve yüksek hayat standartlarını yakalamamız için önemli bir adım olacaktır. Bu nedenle ilk adımı kadınlarımızla attık” diye konuştu.

Enerjiyi hor kullanmayalım.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şube Başkanı Dr. Mustafa Uysal ise, hayatımızın her anında enerjiyi kullandığımızı belirtti. Uysal, “Önemli olan bu enerjiyi akıllı verimli kullanmak. Enerjiyi bilinçsizce ve hor kullanırsak, önce aile bütçemiz sonra da ülke bütçeniz zarar görüyor. Bu nedenle dünyadaki gelişmiş ülkelerdeki gibi ülkemizde de enerji verimli kullanma konusundaki eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarımız aralıksız sürecek” dedi.

Bursa’da Enerji Hanım rüzgarı esti

Açılış konuşmalarının ardından Bursalı kadınlarla bir araya gelen Enerji Hanım karakterini canlandıran sanatçı Süeda Çil, Bursalı kadınlara, çok küçük önlem ve uygulamalarla hem ailenin hem de ülkenin kaynaklarında israfın nasıl önleneceği konusunda örnekler verdi. Eğitim programının ardından toplantıya katılanlar arasında yapılan çekilişle Buzdolabından çamaşır makinesine, elektrik süpürgesinden mutfak robotuna kadar birçok enerjiyi verimli tüketen ürünleri kazananlara hediyeleri verildi.

Enerji Hanım’ın İkinci Dersi Denizli’deydi

Enerji Hanım ilk adım, hedef: “Enerji Türkiye”

Enerjide verimlilik rüzgarı ülke geneline yayılacak.

Tüm alanlarda enerjiyi verimli kullanmanın yaklaşık yılda 15 milyar TL tasarruf sağlayacağını belirten Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, projeye tüm kesimlerin sahip çıkması gerektiğini belirtti.

Enerjiyi verimli kullanma bilincini ülke geneline yaymak amacıyla yola çıkan ve ilk eğitim programını Kayseri’de başlatan Enerji Hanım’ın ikinci durağı Denizli oldu. EGS Park Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Denizli Valisi Abdülkadir Demir, AK Parti Denizli Milletvekilleri Nihat Zeybekçi, Mehmet Yüksel ve Bilal Uçar, ENERJİ VERİMLİLİĞİ DERNEĞİ yönetim kurulu üyeleri, sivil toplum örgütü temsilcileri, aileler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Toplantının sonunda, enerji verimliliği konusunda okullar arasında yapılan resim, kompozisyon ve proje yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Ayrıca, projeye katılanlar arasında yapılan çekilişle buzdolabı, çamaşır makinesi gibi elektrikli ev aletleri hediye edildi.

Neden Enerji Hanım?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Kadın ve aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı’nın ortak projesi olan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da destek verdiği projeyi uygulama görevinin üstlenen Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, Enerji Hanım’ın Türkiye genelinde her kesimi kapsayan büyük bir projenin ilk ayağı olduğunu ifade etti. Kadınları evin ekonomisti olarak gördüklerini kaydeden Çağlar: “Önce bir anket çalışması yaptık. 20 ilde, 2 bin 929 kadına ulaştık. Evlerinde elektrikli ev aletlerinin bilinçli kullanılıp kullanılmadığını sorduk. Sonrasında Ankara’da 5 faklı ilçede 5 farklı haneye birer ölçüm cihazı taktık. Her hanedeki elektrikli ev aletlerine enerji monitörü yerleştirerek, evde tüketilen toplam enerji miktarı ile aletlerin anlık tüketimlerini veri bankasına yükledik. Sonuçta hanelerin Enerji Hanım projesindeki bilinçlendirme çalışmalarından önceki ve sonraki tüketim alışkanlıklarını detaylı olarak raporladık. Ve sadece bu yöntemle yıllık 4 milyar Türk Lirası kazanacağımızı gördük. Haziran ayına kadar 20 ilde eğitim programlarını sürdüreceğiz ”dedi.

Enerjiyi verimli kullanalım 15 milyar TL kazanalım

Türkiye’de enerji sıkıntısı olmadığını belirten Çağlar, projenin “enerji kullanmayalım” anlamına gelmediğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “ Aksine enerjiyi bol kullanalım. Ancak bilinçli ve verimli kullanalım. Buradan yola çıkarak hanımlar üzerindeki çalışmanın çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Daha sonra okullarda çocuklara bunun eğitimini vereceğiz. Çocuklar yarın büyüyecekler. Bir yerlere gelecekler. Kimisi iş hayatına girecek. Enerjiyi verimli kullanma bilincine kavuşurlarsa tüm hayatları boyunca bunu uygulayacak ve çevresindekilere de uygulatacaklardır. Enerji verimliliği hareketi tüm ülkeyi kapsayan bir hareket, sanayide, ticarette, ulaşımda, binalarda enerji verimliliği konularında da çalışmalarımız olacak ve biz bu modelleri de hem ülkemizde uygulayacağız hem de uluslararası arenada da bununla ilgili çalışmalar yapacağız. Projenin tüm alanlara yayılması ile bu kazancımız yılda 15 milyar lirayı bulacak”

Yeşil Hastaneneler, yeşil fuar alanları yapılacak…
Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, yıkılarak yeniden yapılacak olan Üsküdar Devlet Hastanesi’nin ameliyathanesinden, polikliniklerine, hasta odalarına kadar her şeyi enerji tasarrufu olan, çevreye duyarlı bir hastane haline getirmeyi planladıklarını söyledi. Bunun Türkiye için bir model olmasını istediklerini kaydeden Çağlar, mevcut ve yeni yapılacak olan fuar alanlarının da enerji verimliliğine uygun yapılar olması konusunda projeler geliştirdiklerin sözlerine ekledi.

Sanayi de enerji verimliliği yaygınlaşacak.
Enerji verimliliğinin sadece elektrik kullanımını kapsamadığını, geri dönüşümün de hedefleri arasında olduğunu belirten İbrahim Çağlar, sanayi alanında da çalışma yaptıklarını bildirdi. Çağlar” Mesela süt, meyve suyu üreten fabrikaların atıkları vardır. Bunlar bu atıklarını genellikle atarlar ve atarken de atık parası öderler. Halbuki bir fabrika o sıvı ürünün atıklarının tamamını geri dönüşümle tekrar kullanabiliyor ve sıfır atığa dönüştürüyor. Yaptığı yatırımı da yaklaşık 4-4.5 yılda geri alıyor. Biz de onu model alıp diğer sanayiye uygulayacağız” diye konuştu.

KOBİ’lere projeleri verip, kaynak bulmada da yardımcı olacağız.
İbrahim Çağlar özellikle orta ölçekli sanayicilerin bu tasarrufları yapabilmek için Ar-Ge yatırımı yapmaya kaynak bulamadığına dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz dernek olarak bunların da önünü açacağız. Modeli biz oluşturacağız ve bu yapacağı yatırımın dönüşümü kendine ne kadar sürede çıkacak bunu modelleyip ortaya koyacağız. Daha sonra bu yatırımı yapabilmesi için ihtiyacı olan finansman noktasında da yardımcı olup 3 senelik 5 senelik ne kadar sürede amorti ediyorsa bu yatırımı yapmasına yönlendireceğiz.

Enerjide verimlilik, 6. yakıt kaynağımız

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın enerji verimliliğinin Petrol, doğalgaz, kömür, nükleer ve yenilebilir enerjiden sonra 6. Kaynak” sözlerini hatırlatan İbrahim Çağlar, “Bu gerçekten çok önemli ve aslında kendi kendini amorti eden bir sistemdir. Biz enerjiyi verimli kullanalım derken tasarruf kelimesini özellikle kullanmıyoruz. Yani parasal anlamda tasarruf ediyoruz belki ancak hiçbir anlamda kaliteden ödün vermiyoruz. Yani konutlarda yaşam kalitesinden, sanayide de kaliteden ödün vermeden üretimi arttırırken enerji tüketimini azaltmaktan bahsediyoruz. Bu çok önemli özellikle altını çiziyoruz ve bu bilincin oluşturulmasında hepimize çok önemli görevler düşüyor “dedi.

Enerji Hanım Bilgilendirme

TÜRKİYE’YE ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ “ENERJİ HANIM” ÖĞRETECEK

Enerji verimliliğinin sağlanması ve bireylere anlatılmasını amaçlayan ilk toplumsal proje “Enerji Hanım” hayata geçti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı inisiyatifiyle oluşturulan projenin Çırağan Sarayı’nda yapılan tanıtımına Sayın Emine Erdoğan da katılarak destek verdi. Odağında kadınların olduğu “Enerji Hanım” projesi ile hedef, enerjinin tüm ev halkı tarafından optimum seviyede kullanımı ve bu sayede ülke ekonomisinin kalkınması.

22.12.2012, İstanbul

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi “Enerji Hanım” Çırağan Sarayı’nda yapılan tanıtım toplantısı ile hayata geçti. Evlerde enerji verimliliğini artırarak ev ve ülke ekonomisine katkının sağlanmasını hedefleyen projenin tanıtımına Sayın Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız katıldı.

“Enerji Hanım” projesinin odağında “evin ekonomisti” kadınlar bulunuyor. Kadınlar aracılığı ile evin tüm fertleri arasında enerji verimliliği konusunda bilinç geliştirmek hedefleniyor.

Enerji tasarrufu için “Enerji Hanım”

Enerji kaynaklarının dünyada tükeniyor olması enerji politikalarında jeotermal, güneş, rüzgâr enerjisi gibi alternatif ve yenilenebilir enerji kalemlerinin önemini artırıyor. Enerji tasarrufunu sağlamak ve enerjiyi en verimli şekilde kullanmak artık sadece devletlerin ve büyük işletmelerin değil bireylerin de sorumluluk almasını gerektiriyor. “Enerji Hanım” tam da bu nedenlerden dolayı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak çalışması sonucunda enerji verimliliği bilincini bireylerde artırmak amacıyla projelendirildi.

Buna göre enerjinin verimli kullanımını sağlayacak basit önlemler ile her yıl evlerde binlerce TL tasarruf edilebiliyor. Bu tasarruf diğer ihtiyaçlar için kullanabilirken ev ekonomisine ciddi oranda destek oluyor. Enerjinin verimli kullanımı ve tasarrufu ülke ekonomisine de olumlu katkı sağlıyor. Türkiye’nin enerji kaynaklarını daha verimli kullanmaya başlaması, diğer alanlarda hizmetler sunmak için daha fazla kaynağa sahip olmasına yardımda bulunuyor böylelikle Türkiye’nin enerji konusunda dışarıya daha az bağımlı hale gelmesi hedefleniyor.

“Enerji Hanım” enerjinin verimli kullanılması ve tasarruf edilmesinden kaynaklı yararları bireylerle paylaşırken bu konularda bilinç yaratmayı hedefliyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın projelendirdiği Enerji Hanım ayrıca Sayın Emine Erdoğan tarafından da bizzat destekleniyor. Devletin enerji verimliliği konusunda kararlılığı ve projenin eğitim ve etkinliklerle desteklenen bütünleşik bir proje olması “Enerji Hanım”ın önemini artırıyor.

“Tüketirken tükenmemek için; kaynaklarımızı boşa değil verimli kullanmamız gerekiyor.”

“Enerji Hanım” kampanyası tanıtım toplantısında öncelikle İcra Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar kampanyanın amacını ve işleyişini belirtti. Sonrasında ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin söz alarak kampanya ile ilgili görüşlerini şu şekilde bildirdi: “Sürdürülebilir kalkınmada, başarıya ulaşmanın en önemli yolu kaynakların verimli kullanılmasıdır. Elektrik enerjisinin ne kadar değerli olduğu göz önünde bulundurulduğunda, enerji tasarrufu sağlayacak ürünler kullanmak ve bu konuda bazı önlemler almak adeta bir zorunluluk haline gelmektedir. Çağımızda, kişi başına enerji tüketimi bir gelişmişlik göstergesi olmaktan çıkmış durumdadır. Aydınlatma için harcanan enerji; kullanılan ampul, lamba çeşitlerine ve dizayna göre değişiklik göstermektedir. Artık amaç, kişi başına enerji tüketimini artırmanın yanısıra, bir birim enerji ile en fazla üretimi ve refahı sağlamaktır. Enerji ve su kaynaklarının tüketiminde rol oynayan en önemli tüketici grup ailedir. Tüketirken tükenmemek için; kaynaklarımızı boşa değil verimli kullanmamız gerekiyor. Başta kadınların enerjiyi verimli kullanmayı öğrenmesi aile ekonomisine daha sonra ülke ekonomisine sonrasında yaşadığımız dünyaya katkı sağlayacaktır. Enerji Hanım projesini bu amaçla hayata geçiriyoruz. Kadınlarımız böylece ev içinde üstlendikleri rolle etkili bir tüketici olarak, hem ailesine, hem ülkesine hem de yaşadığı evrene katkı sağlayacaktır.”

“Enerjiyi tüketirken alınacak küçük önlemler, ülkemiz için büyük adımlar olabilir.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise: “Biz, enerji politikalarımızı oluştururken enerji verimliliğini başlı başına bir kaynak olarak benimsedik. Enerji verimliliğinin yasal altyapısını hazırladıktan sonra kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektörün enerjiyi daha tasarruflu kullanmasına ilişkin çalışmalarımızı yaptık. Aslında bu işin püf noktası enerji verimliliğini bir yaşam biçimi haline getirmek. Bunun için evlerimizde enerjiyi tüketirken alınacak küçük önlemler, ülkemiz için büyük adımlar olabilir. Evlerde bu tedbirleri almada başlıca görev hanımlarımıza düşüyor. Hanımlarımız, evlerinde elektrikli aletleri bilinçli kullanarak, A sınıfı beyaz eşya ve tasarruflu ampuller tercih ederek ülke ekonomisine yılda 4 milyar lira kazanç sağlayabilirler. Bu daha fazla okul, daha fazla hastane, vatandaşımıza daha çok hizmet, gelecek nesiller için daha sağlıklı bir çevre demek.” görüşlerinde bulundu.

“Enerji Hanım kampanyasında emeği geçen herkesi kutluyorum.”

Projenin tanıtım toplantısında görüşlerini bildiren Erdoğan ise: “Tasarruf, tamamen kişisel bir sorumluluktur. Hiç kimse, bu sorumluluğu başkasına yükleme lüksüne sahip değildir.İsraf edilen her birim enerjinin, dünyamızda yok olan ağaçlar, kirlenen sular, eriyen buzullar anlamına geldiğini hepimiz idrak etmek zorundayız.

Bilinçli enerji tüketimi sayesinde yapacağımız küçük birikimler; hiç kuşkusuz, ülkemizin geleceğini, bizden sonraki nesillerin istikbalini, özellikle de dünyamızın gidişatını doğrudan etkileyecektir.

Gelecek nesillere pırıl pırıl bir dünya bırakabilmek, bugün sahip olduğumuz pek çok kaynağımızı daha uzun süre kullanabilmek, ancak ve ancak, bilinçli bir şekilde enerji tüketimiyle mümkün olacaktır. dedi.

“Enerji Hanım” kampanyası hakkında daha fazla bilgi için Accord İletişim; 0212 275 47 10