Etiket arşivi: enerji hanım

Enerji Hanım Sinop’taydı

Enerji Hanım Sinop’taydı,

Enerjini verimli kullan Bin okula bir tuğla da sen koy

Enerji Verimliliği Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, Enerji Enerji Hanım kampanyası kapsamında ülkemizi İzmir’den Kars’a Mersin’den Sinop’a kadar dolaşarak enerji verimliliği konusunda toplum bilincini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye genelinde her kesimi kapsayan büyük bir projenin başlangıcı olan Enerji Hanım’ın 12 durağı Sinop oldu. Ülkemizin en kuzey noktasında kadınlarla bir araya gelen Enerji Hanım, evlerde enerji verimli kullanmanın püf noktalarını Sinop’lu hanımlara anlattı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi olan Enerji Hanım’a, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da başından itibaren destek veriyor.

 

Projenin ülke genelinde uygulanmasını üstlenen Enerji Verimliliği Derneği, 20 ilde kadınlarla bir araya gelerek projenin önemini anlatıyor.
Enerjide sürdürülebilirliğin sağlanması, enerji ithalatının ve dışa bağımlılığının azaltılması, enerji maliyetlerinin ülke bütçesi içindeki payının düşürülmesi ve iklim değişikliği ile mücadele için tüm kesimlere önemli sorumluluklar düştüğünü belirten Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, açılış konuşmasında şunları söyledi”

 

Tasarruf 6. Büyük yakıt kaynağımız

 

“Ülkemiz, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında ve sürdürülebilir kalkınma ilkesi doğrultusunda bir yandan kalkınmasını sürdürmekte bir yandan iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltma konusunda çalışmalar yapmaktadır. Enerji verimliliği, Enerji’de sürdürülebilirliğin sağlanması, dışa bağımlılığın azaltılması ve iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik çalışmalar için önem teşkil ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızın hedef gösterdiği gibi enerji verimliliği; petrol, doğalgaz, kömür, nükleer enerji ve yenilenebilir enerjiden sonra enerji arz kaynakları arasındaki yerini almaktadır. Ülkemiz enerji verimliliği konusuna büyük potansiyel taşımaktadır. Başlattığımız bu proje ile ülkemizdeki bu potansiyeli harekete geçirdik.
Tüm alanlarda enerjiyi planlı ve verimli kullandığımız takdirde yılda 15 milyar liralık bir kaynağa sahip olacağız. Sadece kadınlarımızın evlerde alabileceği küçük önlemler ile yılda 4 milyar liralık tasarruf sağlayacağız. Bu para ile tam teşekküllü 200 hastane veya bin adet okul yaptırabiliriz. Belki hiçbirimiz tek başına kimse bir okul ve hastane yaptırma şansı bulamayabiliriz. Ancak ülkenin bu ortak hareketine katılan her kadının, bir hastane veya okulda tuğlası olacaktır.”

 

Açılış konuşmalarının ardından sahneye çıkan Enerji Hanım karakterini canlandıran sanatçı Süeda Çil, Sinop’lu hanımlara evlerde enerji verimliliği konusunda bazı sorular sorarak mini bir sınav yaptı. Daha sonda Enerji Hanım, çok küçük önlem ve uygulamalarla hem ailenin hem de ülkenin kaynaklarında israfın nasıl önleneceği konusunda örnekler verdi. Eğitim programının ardından toplantıya katılanlar arasında yapılan çekilişle Buzdolabından çamaşır makinesine, elektrik süpürgesinden mutfak robotuna kadar birçok enerjiyi verimli tüketen ürünleri kazanan talihliler belli oldu. Toplantının ardından kazananlara hediyelerini Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel verdi.

Trabzon’un enerjisi, “Enerji Hanım” ile buluştu

Trabzon’un enerjisi, “Enerji Hanım” ile buluştu

Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, Enerji Enerji Hanım kampanyası kapsamında ülkemizi kuzeyden güneye doğudan batıya dolaşarak enerji verimliliği konusunda toplum bilincini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

Sadece evlerde alınacak basit tedbirlerle yılda 4 milyar Türk Lirası tasarruf yapmak mümkün. Ülkeye 4 milyar katkı sağlarken, hanelere yansıması ise yılda bir çeyrek altın. Maddi katkının yanında, ülkenin dışa bağımlılığının azaltılması, dünyada kısıtlı olan enerji kaynaklarının akıllı ve verimli kullanılması ve gelecek nesillere bırakacak bir mirasın olması, bu basit tedbirleri uygulama sonucunda kazanılacak olan.

Türkiye genelinde her kesimi kapsayan büyük bir projenin başlangıcı olan Enerji Hanım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da başından itibaren destek verdiği projeyi uygulama görevinin üstlenen Enerji Verimliliği Derneği, 20 ilde kadınlarla bir araya gelerek projenin önemini anlatıyor.

Enerjiyi verimli kullanma bilincini ülke geneline yaymak amacıyla yola çıkan Enerji Hanım Projesi’nin 11’inci durağı, denizinin, doğasının ve insanlarının enerjisiyle hafızalarda yer eden Trabzon oldu. Hamamcızade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde Trabzonlu kadınlarla bir araya gelen Enerji Hanım, kadınların öncülük ettiği projenin başarısını bir kez daha ortaya koydu.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun da katılarak bir konuşma yaptığı Enerji Hanım Eğitim Programı’nın açılışında konuşan Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, Trabzonlu kadınlara projenin önemini anlattı. “Enerji verimliliğine yönelik bir proje olan Enerji Hanım kampanyası kapsamında ülkemizi kuzeyden güneye doğudan batıya dolaşarak enerji verimliliği konusunda toplum bilincini yaygınlaştırmaya çalışıyoruz ve bundan da büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Enerjide sürdürülebilirliğin sağlanması, enerji ithalatının ve dışa bağımlılığının azaltılması, enerji maliyetlerinin ülke bütçesi içindeki payının düşürülmesi ve iklim değişikliği ile mücadele için tüm kesimlere önemli sorumluluklar düştüğünü belirten Dr. Neslihan Yüksel şunları söyledi:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız ülke genelinde enerjiyi verimli kullanmayı teşvik etmek amacıyla birçok faaliyetler düzenlenmekte. Konutlarda, sanayide, ulaştırmada ve tarımda enerji verimliliği çalışmaları tüm hızıyla sürüyor ve önümüzdeki günlerde sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi daha da ivme kazanacak. Bu çalışlarımızdan bir tanesi de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız ile birlikte sürdürdüğümüz Enerji Hanım Projesi’dir. İlk eğitim programını Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanımız sayın Taner Yıldız ile birlikte Kayseri’de başlattık. Bugün Trabzon’dayız. Trabzon 11. ilimiz. Bugüne kadar dolaştığımız tüm illerde siz kadınların yoğun ilgisini gördük. Bu da projemizin ne kadar doğru ve başarılı olduğunun bir göstergesidir. Kadınlarımız her konuda olduğu gibi enerji verimliliğinde de başarılı olacaklardır. Kadınlarımızın bu projeyi başarmasının sonucu ise hanelerde yılda bir çeyrek altın, ülke genelinde ise yılda 4 milyar liralık tasarruftur. Bu parayla 1000 adet okul ya da 200 tane tam teşekküllü hastane yapılabilir. Gereksiz yanan bir elektrik lambasını söndürerek, tasarruflu ampulleri tercih ederek ve elektrikli ev aletlerini doğru kullanarak, ailemizin ve ülkemizin refah seviyesini artırabiliriz”

Açılış konuşmalarının ardından sahneye çıkan Enerji Hanım karakterini canlandıran sanatçı Süeda Çil, Trabzonlu hanımlara evlerde enerji verimliliği konusunda bazı sorular sorarak mini bir sınav yaptı. Daha sonda Enerji Hanım, çok küçük önlem ve uygulamalarla hem ailenin hem de ülkenin kaynaklarında israfın nasıl önleneceği konusunda örnekler verdi. Eğitim programının ardından toplantıya katılanlar arasında yapılan çekilişle Buzdolabından çamaşır makinesine, elektrik süpürgesinden mutfak robotuna kadar birçok enerjiyi verimli tüketen ürünleri kazanan talihliler belli oldu. Toplantının ardından kazananlara hediyelerini Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel verdi.

Enerji Hanım’ın 10. Durağı Peygamberler Şehri Şanlıurfa Oldu

Şanlıurfalı hanımlar yemek yapmayı da iyi biliyor, tasarruf yapmayı da…

Enerji Verimliliği Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi Emir Eren, sadece evlerde alınacak tedbirlerle yılda 4 milyar Türk Lirası tasarruf sağlanacağını, sanayi, ulaştırma ve yalıtımda verimlilikle birlikte bu rakamın 15 Milyar Türk Lirası’nı bulacağını söyledi.

Enerjiyi verimli kullanma bilincini ülke geneline yaymak amacıyla yola çıkan Enerji Hanım, Şanlıurfa’da kadınlarla bir araya geldi. Eski Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlik adeta izdihama neden oldu. yoğun ilgi gösterdiği eğitim programında neşeli anlar da yaşandı. Enerji Hanım’ın, Şanlıurfalı hanımların yemeği fırına verip, komşuya gittiği rivayetinin doğru olup olmadığını sorduğu Şanlıurfalı hanımlar, “Şanlıurfalı Hanımlar yemek yapmayı da iyi bilir tasarruf yapmayı da” cevabını verdiler.

Ekonomiye 4 milyar Liralık katkı kadınların elinde

Şanlıurfa Vali Yardımcısı Aylin Kırcı Duman’ın da katıldığı eğitim programının açış konuşmasını yapan Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Emir Eren, Enerji Hanım’ın Türkiye genelinde her kesimi kapsayan büyük bir projenin başlangıcı olduğunu söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi olan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da destek verdiği projeyi uygulama görevinin üstlendiklerini ifade eden Eren, kadınları evin ekonomisti olarak gördüklerini bu nedenle ilk olarak Enerji Hanım ile yola çıktıklarını vurguladı.

20 ilde 2 bin 929 kadına sorduk, ondan sonra yola çıktık

Projeye başlamadan önce 20 ilde, 2 bin 929 kadını kapsayan bir anket çalışması yaptıklarını açıklayan Eren, “Kendilerine evlerinde elektrikli ev aletlerinin bilinçli kullanılıp kullanılmadığını sorduk. Sonrasında Ankara’da 5 faklı ilçede 5 farklı haneye birer ölçüm cihazı taktık. Her hanedeki elektrikli ev aletlerine enerji monitörü yerleştirerek, evde tüketilen toplam enerji miktarı ile aletlerin anlık tüketimlerini veri bankasına yükledik. Sonuçta hanelerin Enerji Hanım projesindeki bilinçlendirme çalışmalarından önceki ve sonraki tüketim alışkanlıklarını detaylı olarak raporladık. Ve sadece bu yöntemle yıllık 4 milyar Türk Lirası kazanacağımızı gördük. Bu da bize projenin başarılı olacağının sinyallerini verdi” diye konuştu.

İlk eğitim çalışmasına Kayseri de başlattıklarını belirten Emir Eren, “Denizli, Konya, Bursa, Kocaeli, Van, Edirne, Malatya ve Kars’ın ardından peygamberler şehri güzel Şanlıurfa’da sizlerle birlikteyiz. hanımlar ile verimliliği konuşup tartışıyoruz. Katılımın güzel olması projeye olan inancımızı ve moralimizi yükseltiyor. “dedi.

Enerji Hanım’ın soruları Şanlıurfalı kadınlara kolay geldi

Daha sonra Şanlıurfalı kadınlarla bir araya gelen Enerji Hanım karakterini canlandıran sanatçı Süeda Çil, önce Şanlıurfalı hanımlara evlerde enerji verimliliği konusunda bazı sorular sorarak mini bir sınav yaptı. Toplantıya katılan kadınların büyük çoğunluğu sorulara doğru cevap vererek enerji verimliliği konusunda başarılı not aldılar. Daha sonda Enerji Hanım, çok küçük önlem ve uygulamalarla hem ailenin hem de ülkenin kaynaklarında israfın nasıl önleneceği konusunda örnekler verdi. Eğitim programının ardından toplantıya katılanlar arasında yapılan çekilişle Buzdolabından çamaşır makinesine, elektrik süpürgesinden mutfak robotuna kadar birçok enerjiyi verimli tüketen ürünleri kazanan talihliler belli oldu. Toplantının ardından kazananlara hediyelerini Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Emir veren ve Eşi İrem Eren birlikte verdiler.

Karslı Kadınlar Salona Sığmadı Enerji Verimliliğinde Tam Not Aldı

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkan Vekili Ali Kibar:

“Enerjimizi akıllı kullanmalıyız”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi “Enerji Hanım”ın dokuzuncu durağı Kars oldu. Enerji Verimliliği Derneği’nin koordinasyonuyla gerçekleştirilen eğitim programına Karslı kadınlar büyük ilgi gösterdi. Katılımcıların büyük çoğunluğu programı ayakta izledi.

Kars Valisi Eyüp Tepe ve Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş’un da katıldığı programın açış konuşmasını yapan Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkan Yardımcısı Ali Kibar, enerji kaynaklarının akıllı şekilde kullanılması gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin enerji tüketiminin gün geçtikçe arttığına dikkati çeken Kibar, enerjinin verimli şekilde kullanılması için yola çıktıklarını ifade ederek, “Bizler kadınlarımızı evin ekonomisti olarak değerlendiriyoruz. Kadınlarımız aracılığıyla toplumumuzun her katmanına ulaşarak enerji verimliliği konusunda bilinç oluşturma gayreti içindeyiz” diye konuştu.Kibar, proje kapsamında kadınlara yönelik, enerjinin verimli kullanılması konusunda anket yaptıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:
“Ülke genelinde bugün 9’uncu programımızı gerçekleştiriyoruz. Dernek olarak 20 ilimizde toplamda 20 bin kadınımıza kampanyayla ilgili mesajlarımızı ulaştırma hedefindeyiz. Amacımız kullanılan enerjiyi daha etkin, daha verimli ya da daha akıllı kullanarak bu tasarrufu sürdürülebilir şekilde sağlayabilmek ve ileri ki nesillere aktarmaktır. Sizin yapacağınız ufak tasarruflar, atacağınız ufak adımlar, çok daha büyük hedeflerin ve ülkemiz için de ileriye yönelik tasarrufların oluşumuna imkan sağlayacaktır.”

Karslı hanımlar salona sığmadı

Açış konuşmalarının ardından sahneye gelen Enerji Hanım, Malatyalı kadınlar tarafından coşkuyla karşılandı. Katılımcıların bir bölümünün ayakta izlediği programda Enerji Hanım, kadınlara hem ev bütçesine katkı sağlamak, hem de ülke kaynaklarını verimli kullanmanın püf noktalarını anlattı. Eğitim programının ardından toplantıya katılan kadınlar arasında yapılan çekiliş sonucunda bulaşık makinesinden buzdolabına, elektrik süpürgesinden ütüye varan çeşitli elektrikli ev aletleri hediye edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Malatya’da kadınlara seslendi

Verimlilik yatırımının maliyetini tasarruf amorti edecek

Enerji verimliliği bilincini ve tasarrufu kadınlara anlatmak üzere yola çıkan Enerji Hanım” sekizinci durağı olan Malatya’da kadınlarla buluştu. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açış konuşmasını yaptığı Enerji Hanım Malatya Eğitim programına kadınların ilgisi yoğun oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptığı konuşmada ilk aşamasını kadınlarla başlattıkları projenin gördüğü ilgiden memnun olduklarını söyledi. Sadece evlerdeki küçük uygulamalarla ülkenin yılda 4 milyar liralık tasarruf sağlanacağını kaydeden Bakan Yıldız, sanayide ve ticarette verimlilik, binalarda verimlilik ve sokaklarda enerji verimliliği uygulaması ile bu rakamın 15 milyar liraya çıkacağını söyledi. Bakan Yıldız, ülke genelinde cadde, sokak ve parklarda tasarruflu ampul kullanılmasını destekledikleri belirterek, “Dönüşümün maliyeti var. Ancak sağlanacak tasarruf ile bu kısa sürede kendisini amorti edecektir” dedi.

Bin okul 200 tam teşekkülü hastane

Enerji Verimliliği Derneği Başkan Vekili Adnan Ulubaş da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin enerjisini verimli kullanması gerektiğini söyledi. Ulubaş, sadece Enerji Hanım ile sağlanacak tasarruf ile bin adet okul, 200 tane tam teşekküllü hastane yapılabileceğini söyledi. Enerji Hanım projesinin geniş çaplı araştırmalar sonucunda ortaya çıktığını kaydeden Ulubaş, “ Bizim amacımız enerji tasarrufu yapın, enerji kullanmayın demek değil. Biz enerjiyi akıllı ve verimli kullanalım diyoruz” dedi. .

Kadınlar erkeklere de verimliliği öğretecek

AK Parti Malatya Millet Vekili Öznur Çalık ise yaptığı konuşmada, kadınların üzerine büyük yük ve sorumluluk düştüğünü kaydetti. Kadınların elini attığı her işi başardığına vurgu yapan Çalık, “İnanıyorum bunu da başaracağız. Herkes tasarruf, evlerin mühendisleri olan bizler bunu uygulatacağız, eşlerimize çocuklarımıza da öğreteceğiz” diye konuştu.

Enerji kaynakları sınırsız değil, verimli kullanmak lazım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Daire Başkanı ve Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerji talebinin hızlı bir biçimde artığını vurgulardı. Yüksel “Türkiye’nin enerji tüketimi son 10 yılda yüzde 50’ye yakın artış gösterdi. Enerji talebi gelecek 10 yılda bir bu kadar artacak. Oysa enerji kaynakları sınırsız değil. Bu açıdan bakacak olursak, enerjiyi verimli kullanmanın önemi daha iyi anlaşılıyor. Verimliliğin getireceği tasarruf ülkemize çok önemli kazanım sağlayacak” diye konuştu.

Malatyalı hanımlar enerjilerini verimli kullanıyor

Açış konuşmalarının ardından sahneye gelen Enerji Hanım, Malatyalı kadınlar tarafından coşkuyla karşılandı. Katılımcılara keyifli anlar yaşatan ve neşesiyle ortamı ısıtan enerji Hanım, kadınlara hem ev bütçesine katkı sağlamak, hem de ülke kaynaklarını verimli kullanmanın püf noktalarını anlattı. Eğitim programının ardından toplantıya katılan kadınlar arasında yapılan çekiliş sonucunda 20 kişiye bulaşık makinesinden buzdolabına, elektrik süpürgesinden ütüye varan çeşitli elektrikli ev aletleri hediye edildi.

Kocaelili Hanımlar da “Verimli Enerji” dedi

Enerji Hanım’ın Türkiye turunda beşinci durağı Kocaeli

Kocaelili hanımlar da “verimli enerji” dedi

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, enerji verimliliğinin altıncı büyük enerji kaynağını hatırlatarak, sadece evlerde alınacak tedbirlerle yılda 4 milyar Türk Lirası tasarruf sağlanacağını, söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi olan Enerji Hanım” bu Türkiye turuna devam ediyor. Bu hafta sonu Kocaeli Sabancı Kültür Merkezi’nde kadınların karşısına çıkan Enerji Hanım, her kesin bildiği ancak uygulamayı ihmal etiği konuları hatırlattı. Basit tedbirler ile evlerde bir yılda bir çeyrek altın değerinde tasarruf sağlanacağını hatırlatan Enerji Hanım, ülke kazancının ise 4 milyar TL olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da destek verdiği projeyi Enerjiyi verimli kullanma bilincini ülke geneline yaymak amacıyla yola çıkan Enerji Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar ise yaptığı konuşmada Evlerin ekonomisti olarak gördükleri kadınlarımıza güvendiklerini, onlarla başlanan bu projenin ülke geneline dalga dalga yayılacağını söyledi. Enerji Verimliliği Derneği Başkan Vekillleri Şafak Müderrisgil ve Ali Kibar, Kocaeli Şube Başkanı Ali Fuat Eyüboğlu, AK Parti MKYK Üyesi Ayşe Bahçecik’in de katıldığı eğitim programına Kocaelili kadınlar büyük ilgi gösterdi. Salonun tamamen dolduğu etkinlikte hanımlara seslenen İbrahim Çağlar şunları söyledi:

“ Önce bir anket çalışması yaptık. 20 ilde, 2 bin 929 kadına ulaştık. Evlerinde elektrikli ev aletlerinin bilinçli kullanılıp kullanılmadığını sorduk. Sonrasında Ankara’da 5 faklı ilçede 5 farklı haneye birer ölçüm cihazı taktık. Her hanedeki elektrikli ev aletlerine enerji monitörü yerleştirerek, evde tüketilen toplam enerji miktarı ile aletlerin anlık tüketimlerini veri bankasına yükledik. Sonuçta hanelerin Enerji Hanım projesindeki bilinçlendirme çalışmalarından önceki ve sonraki tüketim alışkanlıklarını detaylı olarak raporladık. Ve sadece bu yöntemle yıllık 4 milyar Türk Lirası kazanacağımızı gördük. İlk eğitim çalışmamızı Kayseri de, başlattık. Ardından, Denizli, Konya, Bursa ve şimdi de Kocaeli’deyiz. Toplantılarımıza katılan tüm hanımların iletişim bilgilerini alıyoruz. Daha sonra arkadaşlarımız onlarla görüşüp sonuçları alacaklar. Kısa bir süre sonra yatığımız çalışmaların sonum meyvelerini toplamaya başlayacağız. Haziran ayına kadar toplam 20 ilde eğitim programlarını sürdüreceğiz”.

Enerji Hanım, Kocaelili hanımların enerji bilincine hayran kaldı

Açış konuşmalarının ardından Kocaelili kadınlarla bir araya gelen Enerji Hanım, önce hanımlara evlerde enerji verimliliği konusunda bazı sorular sorarak mini bir sınav yaptı. Ardından, çok küçük önlem ve uygulamalarla hem ailenin hem de ülkenin kaynaklarında israfın nasıl önleneceği konusunda örnekler verdi. Kadınların enerjiyi verimli kullanma konusundaki bilincine hayran kaldığını belirten Enerji Hanım, salonu dolduran tüm hanımlara kendilerini alkışlattı.

Eğitim programının ardından toplantıya katılanlar arasında yapılan çekilişle Buzdolabından çamaşır makinesine, elektrik süpürgesinden mutfak robotuna kadar 20 adet hediye, çekilen kura ile sahiplerini buldu. Kazananlar hediyelerini Enerji Verimliliği Derneği Genel Yardımcısı Şafak Müderrisgil’in elinden aldılar.

“Bursa’da Enerji Hanım Rüzgarı Esti”

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar Bursa’da kadınlara konuştu:

“Enerji verimliliğine hanım eli değdi, başarı kaçınılmaz”

Sadece evlerde alınacak tedbirlerle yılda 4 milyar Türk Lirası tasarruf sağlanacağını belirten Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, sanayi, ulaştırma ve yalıtımda verimlilikle birlikte bu rakamın 15 Milyar Türk Lirası’nı bulacağını söyledi.

Enerjiyi verimli kullanma bilincini ülke geneline yaymak amacıyla yola çıkan Enerji Hanım, Bursalı hanımlarla buluştu. Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliği Bursalı hanımlar yoğun ilgi gösterdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın eşi Selma Yıldız, Bursa Valisi Şahabettin Harput’un eşi Funda Harput, Ak Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, Ak Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın’ın da katıldığı etkinlikte, Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, Başkan Vekili Adnan Ersoy Ulubaş, Yönetim Kurulu Üyeleri Oğuz Satıcı ve Neslihan Yüksel yer aldılar.

Ekonomiye 4 milyar Liralık katkı kadınların elinde

Toplantının açılış konuşmasını yapan Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, Bursa’da dördüncüsü gerçekleştirilen Enerji Hanım eğitim programlarına ilginin kendilerine cesaret verdiğini söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi olan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da destek verdiği projeyi uygulama görevini üstlendiklerini kaydeden Çağlar, bugüne kadar gittikleri dört ilde de gördükleri ilgiden memnun olduklarını söyledi.

Neden Enerji Hanım?

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, projenin ülke genelindeki tüm alanlarda verimliliği teşvik edeceğine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Kadınlarımızı evin ekonomisti olarak değerlendiriyoruz. Ev içerisinde kadınların eğitimci rolünden de yola çıkarak bu projeyi tüm kesimlere yaymak için “Enerji Hanım” ile yola çıktık. Önce bir anket çalışması yaptık. 20 ilde, 2 bin 929 kadına ulaştık. Evlerinde elektrikli ev aletlerinin bilinçli kullanılıp kullanılmadığını sorduk. Sonrasında Ankara’da 5 faklı ilçede 5 farklı haneye birer ölçüm cihazı taktık. Her hanedeki elektrikli ev aletlerine enerji monitörü yerleştirerek, evde tüketilen toplam enerji miktarı ile aletlerin anlık tüketimlerini veri bankasına yükledik. Sonuçta hanelerin Enerji Hanım projesindeki bilinçlendirme çalışmalarından önceki ve sonraki tüketim alışkanlıklarını detaylı olarak raporladık. Ve sadece bu yöntemle yıllık 4 milyar Türk Lirası kazanacağımızı gördük. İlk eğitim çalışmamızı Kayseri de ardından Denizli ve Konya’da gerçekleştirdik. Şimdi Bursa’dayız. Bursalı hanımlar ile verimliliği konuşup tartışıyoruz. Toplantılarımıza katılan tüm hanımların iletişim bilgilerini alıyoruz. Daha sonra arkadaşlarımız onlarla görüşüp sonuçları alacaklar. Kısa bir süre sonra yaptığımız çalışmaların sonucunda meyveleri toplamaya başlayacağız. Kadının elinin değdiği hiç bir işin başarısız olma şansı yoktur. Bu nedenle projemizin başarılı olacağına gönülden inanıyoruz ve siz hanımlardan destek ve cesaret alıyoruz”

Kendimiz ve ülkemizin refah düzeyini artırmak için verimlilik kaçınılmaz

Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel’de kaynakların doğru kullanılmasının tüm insanların görevi olduğuna vurgu yaparak, “Sayın Bakanımız Taner Yıldız’ın belirttiği gibi “verimlilik 6.büyük enerji kaynağımızdır. Hepimizin buna sahip çıkması gerekmekte. Çünkü enerji kaynakları sonsuz ve sınırsız olan bir dünyada yaşamıyoruz. Tüm dünya enerjiyi verimli kullanmanın yollarını arıyor. Biz de bu konuda önemli bir adım attık. Enerji verimliliğini evde, işyerinde ve sosyal hayatımızda bir yaşam biçimi haline getirmek, kendimiz ve ülkemiz için refah düzeyini artırmamız ve yüksek hayat standartlarını yakalamamız için önemli bir adım olacaktır. Bu nedenle ilk adımı kadınlarımızla attık” diye konuştu.

Enerjiyi hor kullanmayalım.

Etkinliğe ev sahipliği yapan Enerji Verimliliği Derneği Bursa Şube Başkanı Dr. Mustafa Uysal ise, hayatımızın her anında enerjiyi kullandığımızı belirtti. Uysal, “Önemli olan bu enerjiyi akıllı verimli kullanmak. Enerjiyi bilinçsizce ve hor kullanırsak, önce aile bütçemiz sonra da ülke bütçeniz zarar görüyor. Bu nedenle dünyadaki gelişmiş ülkelerdeki gibi ülkemizde de enerji verimli kullanma konusundaki eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarımız aralıksız sürecek” dedi.

Bursa’da Enerji Hanım rüzgarı esti

Açılış konuşmalarının ardından Bursalı kadınlarla bir araya gelen Enerji Hanım karakterini canlandıran sanatçı Süeda Çil, Bursalı kadınlara, çok küçük önlem ve uygulamalarla hem ailenin hem de ülkenin kaynaklarında israfın nasıl önleneceği konusunda örnekler verdi. Eğitim programının ardından toplantıya katılanlar arasında yapılan çekilişle Buzdolabından çamaşır makinesine, elektrik süpürgesinden mutfak robotuna kadar birçok enerjiyi verimli tüketen ürünleri kazananlara hediyeleri verildi.