Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Malatya’da kadınlara seslendi

Verimlilik yatırımının maliyetini tasarruf amorti edecek

Enerji verimliliği bilincini ve tasarrufu kadınlara anlatmak üzere yola çıkan Enerji Hanım” sekizinci durağı olan Malatya’da kadınlarla buluştu. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açış konuşmasını yaptığı Enerji Hanım Malatya Eğitim programına kadınların ilgisi yoğun oldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptığı konuşmada ilk aşamasını kadınlarla başlattıkları projenin gördüğü ilgiden memnun olduklarını söyledi. Sadece evlerdeki küçük uygulamalarla ülkenin yılda 4 milyar liralık tasarruf sağlanacağını kaydeden Bakan Yıldız, sanayide ve ticarette verimlilik, binalarda verimlilik ve sokaklarda enerji verimliliği uygulaması ile bu rakamın 15 milyar liraya çıkacağını söyledi. Bakan Yıldız, ülke genelinde cadde, sokak ve parklarda tasarruflu ampul kullanılmasını destekledikleri belirterek, “Dönüşümün maliyeti var. Ancak sağlanacak tasarruf ile bu kısa sürede kendisini amorti edecektir” dedi.

Bin okul 200 tam teşekkülü hastane

Enerji Verimliliği Derneği Başkan Vekili Adnan Ulubaş da yaptığı konuşmada, Türkiye’nin enerjisini verimli kullanması gerektiğini söyledi. Ulubaş, sadece Enerji Hanım ile sağlanacak tasarruf ile bin adet okul, 200 tane tam teşekküllü hastane yapılabileceğini söyledi. Enerji Hanım projesinin geniş çaplı araştırmalar sonucunda ortaya çıktığını kaydeden Ulubaş, “ Bizim amacımız enerji tasarrufu yapın, enerji kullanmayın demek değil. Biz enerjiyi akıllı ve verimli kullanalım diyoruz” dedi. .

Kadınlar erkeklere de verimliliği öğretecek

AK Parti Malatya Millet Vekili Öznur Çalık ise yaptığı konuşmada, kadınların üzerine büyük yük ve sorumluluk düştüğünü kaydetti. Kadınların elini attığı her işi başardığına vurgu yapan Çalık, “İnanıyorum bunu da başaracağız. Herkes tasarruf, evlerin mühendisleri olan bizler bunu uygulatacağız, eşlerimize çocuklarımıza da öğreteceğiz” diye konuştu.

Enerji kaynakları sınırsız değil, verimli kullanmak lazım

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Daire Başkanı ve Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerji talebinin hızlı bir biçimde artığını vurgulardı. Yüksel “Türkiye’nin enerji tüketimi son 10 yılda yüzde 50’ye yakın artış gösterdi. Enerji talebi gelecek 10 yılda bir bu kadar artacak. Oysa enerji kaynakları sınırsız değil. Bu açıdan bakacak olursak, enerjiyi verimli kullanmanın önemi daha iyi anlaşılıyor. Verimliliğin getireceği tasarruf ülkemize çok önemli kazanım sağlayacak” diye konuştu.

Malatyalı hanımlar enerjilerini verimli kullanıyor

Açış konuşmalarının ardından sahneye gelen Enerji Hanım, Malatyalı kadınlar tarafından coşkuyla karşılandı. Katılımcılara keyifli anlar yaşatan ve neşesiyle ortamı ısıtan enerji Hanım, kadınlara hem ev bütçesine katkı sağlamak, hem de ülke kaynaklarını verimli kullanmanın püf noktalarını anlattı. Eğitim programının ardından toplantıya katılan kadınlar arasında yapılan çekiliş sonucunda 20 kişiye bulaşık makinesinden buzdolabına, elektrik süpürgesinden ütüye varan çeşitli elektrikli ev aletleri hediye edildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Malatya’da kadınlara seslendi
1 oy, 5.00 ortalama (100% oy oranı)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir