Enerji Hanım Sinop’taydı

Enerji Hanım Sinop’taydı,

Enerjini verimli kullan Bin okula bir tuğla da sen koy

Enerji Verimliliği Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, Enerji Enerji Hanım kampanyası kapsamında ülkemizi İzmir’den Kars’a Mersin’den Sinop’a kadar dolaşarak enerji verimliliği konusunda toplum bilincini yaygınlaştırmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye genelinde her kesimi kapsayan büyük bir projenin başlangıcı olan Enerji Hanım’ın 12 durağı Sinop oldu. Ülkemizin en kuzey noktasında kadınlarla bir araya gelen Enerji Hanım, evlerde enerji verimli kullanmanın püf noktalarını Sinop’lu hanımlara anlattı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi olan Enerji Hanım’a, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da başından itibaren destek veriyor.

 

Projenin ülke genelinde uygulanmasını üstlenen Enerji Verimliliği Derneği, 20 ilde kadınlarla bir araya gelerek projenin önemini anlatıyor.
Enerjide sürdürülebilirliğin sağlanması, enerji ithalatının ve dışa bağımlılığının azaltılması, enerji maliyetlerinin ülke bütçesi içindeki payının düşürülmesi ve iklim değişikliği ile mücadele için tüm kesimlere önemli sorumluluklar düştüğünü belirten Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel, açılış konuşmasında şunları söyledi”

 

Tasarruf 6. Büyük yakıt kaynağımız

 

“Ülkemiz, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında ve sürdürülebilir kalkınma ilkesi doğrultusunda bir yandan kalkınmasını sürdürmekte bir yandan iklim değişikliğinin olumsuz etkilerini azaltma konusunda çalışmalar yapmaktadır. Enerji verimliliği, Enerji’de sürdürülebilirliğin sağlanması, dışa bağımlılığın azaltılması ve iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik çalışmalar için önem teşkil ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızın hedef gösterdiği gibi enerji verimliliği; petrol, doğalgaz, kömür, nükleer enerji ve yenilenebilir enerjiden sonra enerji arz kaynakları arasındaki yerini almaktadır. Ülkemiz enerji verimliliği konusuna büyük potansiyel taşımaktadır. Başlattığımız bu proje ile ülkemizdeki bu potansiyeli harekete geçirdik.
Tüm alanlarda enerjiyi planlı ve verimli kullandığımız takdirde yılda 15 milyar liralık bir kaynağa sahip olacağız. Sadece kadınlarımızın evlerde alabileceği küçük önlemler ile yılda 4 milyar liralık tasarruf sağlayacağız. Bu para ile tam teşekküllü 200 hastane veya bin adet okul yaptırabiliriz. Belki hiçbirimiz tek başına kimse bir okul ve hastane yaptırma şansı bulamayabiliriz. Ancak ülkenin bu ortak hareketine katılan her kadının, bir hastane veya okulda tuğlası olacaktır.”

 

Açılış konuşmalarının ardından sahneye çıkan Enerji Hanım karakterini canlandıran sanatçı Süeda Çil, Sinop’lu hanımlara evlerde enerji verimliliği konusunda bazı sorular sorarak mini bir sınav yaptı. Daha sonda Enerji Hanım, çok küçük önlem ve uygulamalarla hem ailenin hem de ülkenin kaynaklarında israfın nasıl önleneceği konusunda örnekler verdi. Eğitim programının ardından toplantıya katılanlar arasında yapılan çekilişle Buzdolabından çamaşır makinesine, elektrik süpürgesinden mutfak robotuna kadar birçok enerjiyi verimli tüketen ürünleri kazanan talihliler belli oldu. Toplantının ardından kazananlara hediyelerini Enerji Verimliliği Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Neslihan Yüksel verdi.

Enerji Hanım Sinop’taydı
2 oy, 5.00 ortalama (100% oy oranı)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir